Rimini Wakacje

Rimini Wakacje
2020
Polska
riminiwakacje.pl
Odkryj wybrzeże Adriatyckie Rimini
HOME MORZE I ROZRYWKI W GŁĘB LADU WESOŁE MIASTECZKA KULTURA I SZTUKA PROMOCJE
Okolice wybrzeże Adriatyckiego Rimini
Hotel Rimini Hotel Torre Pedrera Hotel Bellaria Igea Marina Hotel Viserbella
Hotel Viserba Hotel Rivabella Hotel San Giuliano Mare Hotel Rimini - Marina Centro
Hotel Bellariva Hotel Marebello Hotel Rivazzurra Hotel Miramare
Hotel Riccione      

W głęb ladu

Wystarczy oddalić się kilka kilometrów od wybrzeża Rimini, aby odkryć, że ta kraina rozrywki, zawsze pierwsza w lansowaniu nowych mód i tendencji, jest częścią prowincji o bogatej i chwalebnej historii. Świadczą o niej zabytki, antyczne ruiny, drogi i mury rzymskie oraz średniowieczne, doskonale zachowane miasteczka. Na tym terytorium, w średniowieczu i odrodzeniu, ścierały się dwie signorie Malatesta i Montefeltro. Pozostały po nich zamki i fortece, które stanowią charakterystyczny rys tego terytorium.

Część kontynentalna Rimini i małe gminy wokół tworzą piękną, pagórkowatą, widoczną z wybrzeża panoramę. To miejsca warte odkrycia, a ich tradycja i charakter objawiają się w cudownych pejzażach, ścieżkach natury i historii, w szczególnym stylu małych ośrodków, rzemieślnictwie i pogodnej naturze tutejszych mieszkańców.


Val Marecchia i dwory Malatestów
Santarcangelo di Romagna
Przytulne i malownicze Santarcangelo di Romagna położone jest przy via Emilia.  To zadbane, średniowieczne miasteczko pełne małych lokali i charakterystycznych winiarni, z uliczkami biegnącymi aż do położonej na szczycie wzgórza Jowisza fortecy Malatestów, która góruje nad współczesną częścią miasta. Liczne sklepiki rzemieślników w centrum to miejsca, gdzie można zakupić płótna drukowane i inne produkty regionalne. Zaledwie kilometr od miasteczka mieści się Kościół św. Michała Archanioła, najstarszy w okolicy, zbudowany w VI-VII w. na wzór ówczesnych kościołów raweńskich. Koniecznie należy również zwiedzić podziemne groty tworzące legendarny labirynt chodników.
Pełna życia starówka w Santarcangelo przez cały rok oferuje rozrywki kulturalne i różne okazje do świętowania. Zainteresowaniem turystów cieszą się święta ludowe oraz festyny poświęcone regionalnym produktom i wydarzeniom kulturalnym.  Festiwal „Santarcangelo dei Teatri”,  jaki co roku odbywa się w lipcu, jest jednym z głównych, międzynarodowych festiwali poświęconych teatrowi awangardowemu.

Verucchio
Średniowieczne, ufortyfikowane miasteczko Verucchio usytuowane jest na wzniesieniu, w odległości zaledwie kilku kilometrów od Rimini i Santarcangelo. Nad wszystkim góruje twierdza zwana „Rocca del Sasso”. Jej niezwykle sugestywna struktura jest jedną z najbardziej symbolicznych fortyfikacji signorii. Malatesta właśnie z Verucchio ruszyli na podbój szerokiego terytorium.
Historia samego miasta jest jednak dużo starsza. Wizyta w Muzeum Archeologicznym Villanoviano w Verucchio prezentuje wiele znalezisk i ręcznie wykonanych wyrobów, które pozwalają na poszerzenie swojej wiedzy w tym zakresie.
Warto nadmienić, że z centrum Verucchio rozciąga się przepiękny widok na całą równinę Rimini i pobliskie Monte Titano. Imprezy muzyczne i gastronomiczne (poświęcone degustacji win) organizowane są również w pobliskim Verucchio, słynącym z wielu restauracji oferujących kuchnię tradycyjną, sklepów z winami, gospód i sklepików z produktami regionalnymi.

Torriana i Montebello
Zarys tych czarujących miejsc wznoszących się na stromych szczytach, górujących nad sporą częścią Val Marecchia, już z daleka podkreśla strategiczną funkcję, jaką pełniły one w czasach wojen średniowiecznych między rodami Malatesta i Montefeltro.
Dwie niedostępne fortece Rocca Della Scorticata w miejscowości Torriana i Castello di Montebello usytuowane zostały w najwyżej położonej części tych ośrodków. W dzisiejszych czasach są one dostępne dla turystów. Z Castello di Montebello wiąże się legenda o duchu Azzurriny, córki Ugolinuccia Malatesty, która podobno nadal błądzi po komnatach fortecy, dając o sobie znać co 5 lat, dokładnie 21 czerwca. Przyciąga uwagę turystów i badaczy przebiegając po zamku i śmiejąc się.
Torriana natomiast słynie z tradycyjnej produkcji win. Wśród imprez poświęconych dobrej kuchni trzeba wyróżnić „Scorticata – La collina dei Piaceri”, ludowy festyn przyciągający rzesze turystów i najsłynniejszych ekspertów gastronomicznych we Włoszech.


Historia i natura Val Conca
Montefiore Conca i Gemmano
Te piękne ośrodki w Val Conca otoczone są lasami kasztanowymi i polami. Twierdza Malatestów w Montefiore przetrwała do naszych czasów w doskonałym stanie. Zachwyca jej imponująca bryła oraz geometryczna i masywna struktura. Małe, pełne uroku sklepiki w centrum Montefiore pokazują, jak ważna jest tutaj tradycja rzemieślnicza przekazywana z pokolenia na pokolenie. To samo dotyczy licznych świąt ludowych poświęconych regionalnym produktom, zwłaszcza święto kasztanów, które ma miejsce w październiku.
Gemmano usytuowane na wzgórzu niedaleko Montefiore jest położone w dzikim i urokliwym miejscu, w większości stanowiącym część Rezerwatu Przyrody. Godne obejrzenia są słynne Grotte di Onferno, które umożliwiają człowiekowi kontakt z sercem ziemi.

Saludecio i Mondaino
To miejscowości położone w środkowej części kotliny. Usytuowane są na łagodnych wzgórzach, które stanowiły kiedyś granicę między ziemiami Malatestów a Montefeltro. Były to ważne ośrodki kultury odrodzeniowej. Dzięki nim mamy możliwość obejrzenia charakterystycznej architektury włoskich starówek. Saludecio i Mondano to miasteczka przeobrażające się latem w sugestywne sceny, na których odbywają się spektakle, święta ludowe i imprezy kulturalne.
Latem każdego roku w Mondaino odbywa się „Palio del Daino" odnoszący się do wydarzeń historycznych, natomiast w Saludecio ma miejsce „Ottocento Festival”. Popularne są również festyny kulinarne poświęcone regionalnym produktom takim jak na przykład trufle i sery owcze (formaggio di fossa).


Kamienne miasta
San Leo
Te dwa miasta zbudowane z jasnego kamienia sytuowane są na dwóch malowniczych wzgórzach. Swój urok zawdzięczają pracy tamtejszych kamieniarzy. Legenda mówi, że tajniki zawodu zostały przekazane pierwszym mieszkańcom tych gór przez dwóch założycieli Marina i Lea.  Również w dzisiejszych czasach obróbka kamienia stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych działalności rzemieślniczych prowadzonych na tym terytorium.
San Marino i San Leo łączy również szeroka działalność kulturalna, która prowadzona jest w obydwu ośrodkach w okresie letnim. Koncerty muzyki poważnej, etnicznej i współczesnej, przedstawienia dla dorosłych i dla dzieci, uroczystości i święta ludowe, inscenizacje historyczne to niezapomniane okazje do bliższego poznania rzeczywistości, której urok zdaje się nieprzerwanie trwać na przestrzeni wieków.
Przepiękne, średniowieczne miasteczko San Leo z nieprzystępną twierdzą, którą w XV wieku wybudowano na polecenie rodu Montefeltro, według projektu Francesca di Giorgio Martiniego. Monumentalne dziedzictwo San Leo obejmuje również dwa bardzo stare kościoły: kościół preromański i romańską katedrę z XII wieku. Obydwie budowle powstały z lokalnego kamienia (jasnego i złoconego).

San Marino
San Marino, ze swoim pełnym uroku zarysem, widoczne jest już z plaży w Rimini. Stare miasteczko otoczone murami z jasnego, piaskowego kamienia, w którym labirynt starych, wybrukowanych uliczek z kolorowymi sklepikami z pamiątkami, produktami rzemieślniczymi i regionalnymi, prowadzi do historycznych zabytków znajdujących się w jego górnej części. Piękne place, muzea i średniowieczne rowy prowadzą turystów aż na grzbiet góry, na którym wznoszą się trzy średniowieczne wieże, a w nich mieszczą się muzea sztuki i starej broni.
Wiele naturalnych balkonów i miejsc widokowych pozwala na podziwianie wspaniałej panoramy wybrzeża z jednej strony i wysokich szczytów Montefeltro z drugiej. W tle zarysowuje się samotny i fascynujący profil San Leo, który wydaje się być odbiciem Monte Titano.


Kulinarny szlak
Strada dei Vini e dei Sapori dei Colli di Rimini (Drogą win i smaków po wzgórzach Rimini)
Turyści przemierzający polne dróżki i ścieżki na wzgórzach Val Marecchia i Valle del Conca, zatrzymujący się w gospodarstwach rolnych, winnicach, olejarniach i winiarniach będą mogli odkryć świat nowych smaków.
To świat, który zadziwia i zachwyca tych, którzy poznają go po raz pierwszy. Kulinarny szlak „Strada dei Vini e dei Sapori dei Colli di Rimini” został stworzony po to, aby połączyć piękno tutejszego krajobrazu z najlepszymi produktami regionu. To właśnie z ich powodu ziemie te są znane na całym świecie. Rimini, Riccione, Montefiore Conca, Gemmano, Saludecio, Mondaino, Bellaria Igea Marina i Santarcangelo to kolejne uczty dla smaku, które pozwolą na skosztowanie produktów regionalnych takich jak: piadina (podpłomyk), wina DOC Colli di Rimini (DOC Denominazione d’Origine Controllata jest to gwarancja pochodzenia win włoskich, spełniających określone wymagania jakościowe), oliwa z oliwek DOP „Colline di Romagna” (DOP Denominazione d’Origine Protetta w języku polskim Chroniona Nazwa Pochodzenia; to oznaczenie ochrony prawnej nadawane jest przez UE dla art. spożywczych, których szczególne właściwości zależą głównie lub wyłącznie od regionu pochodzenia), ser owczy i ser zwany ‘formaggio di fossa’, miód i wędliny przygotowywane według tradycyjnej receptury.  

Informacje można uzyskać:
Piazzale Bornaccini, 1 - 47900 Rimini (RN) Italia
Tel. +39 0541 787037 – Fax +39 0541 787059 – info@stradadeivinidirimini.it – www.stradadeivinidirimini.it