Rimini Wakacje

Rimini Wakacje
2020
Polska
riminiwakacje.pl
Odkryj wybrzeże Adriatyckie Rimini
HOME MORZE I ROZRYWKI W GŁĘB LADU WESOŁE MIASTECZKA KULTURA I SZTUKA PROMOCJE
Okolice wybrzeże Adriatyckiego Rimini
Hotel Rimini Hotel Torre Pedrera Hotel Bellaria Igea Marina Hotel Viserbella
Hotel Viserba Hotel Rivabella Hotel San Giuliano Mare Hotel Rimini - Marina Centro
Hotel Bellariva Hotel Marebello Hotel Rivazzurra Hotel Miramare
Hotel Riccione      

Kultura i sztuka

Dwa okresy z przeszłości bardzo zaważyły na historii Rimini oraz jego obecnym wyglądzie.  Założenie miasta jako kolonii rzymskiej pod nazwą  Ariminum i okres, gdy powstawały signorie czyli między średniowieczem a odrodzeniem. Wówczas zarówno miasto, jak i cała prowincja, znajdowały się w rękach możnej rodziny Malatesta.

W dzisiejszych czasach Rimini przoduje w organizowaniu imprez kulturalnych cieszących się dużym zainteresowaniem turystów. Dzielnica Starego Miasta oraz pobliskie Borgo San Giuliano stanowią scenografię i źródło natchnienia dla wielu filmów Federica Felliniego, znamienitego obywatela miasta. Jemu i jego arcydziełom poświęcone jest jedno z muzeów.

Dzięki szerokiej działalności muzealnej oraz licznym przedsięwzięciom kulturalnym, których inicjatorem w ostatnich dziesięcioleciach było Rimini, można wakacyjny wypoczynek w tym mieście połączyć z ciekawymi i licznymi rozrywkami kulturalnymi.


Podróż poprzez historię

Rimini jako kolonia rzymska
Strategiczne położenie Rimini nad morzem sprzyjało rozwojowi handlu i wymianie kulturalnej z innymi narodami. Bliskie sąsiedztwo Galów zainspirowało Rzymian do zdobycia i założenia tutaj kolonii łacińskiej w 268 r. p.n.e.

Pod Bastioni Orientali natrafiono na ślady oryginalnych murów wzniesionych w III w. p.n.e. Widać je wokół Arco d’Augusto (przyp. tłum. łuk triumfalny Augusta) oraz w innych punktach miasta. Z I w. p.n.e pochodzi Porta Montanara, południowe wejście do miasta, odkryte dopiero niedawno po przeprowadzeniu dziesiątek prac wykopaliskowych.

Z czasów Augusta pochodzi też część umocnień, najbardziej monumentalne wejście do miasta i spora część pozostałości i zabytków, które przetrwały do dzisiaj. To one sprawiły, że rzymska Ariminum stała się ważną prowincją Imperium, zarówno z punktu widzenia kultury, jak i strategii.

Most Tyberiusza zaplanowany jeszcze przez Augusta, a zrealizowany przez jego następcę, któremu zawdzięcza swoją nazwę, usytuowany jest po przeciwnej stronie miasta niż Arco d’Augusto. Mieści się on na tej samej linii, co Corso d’Augusto.  Stąd bierze swój początek Via Emilia, jedna z dróg których celem było ułatwienie handlu z Imperium. Nadal stanowi ona jedną z głównych i najbardziej ruchliwych arterii miasta.
 
Innym, niezwykle ważnym znaleziskiem rzymskim, niedawno odkrytym był tzw. Domus del Chirurgo, willa rzymska usytuowana pod powierzchnia dzisiejszego Piazza Ferrari. Właśnie na placu można obejrzeć kamienne pozostałości oraz piękne, cudownie zachowane mozaiki.

Wśród znalezionych tam przedmiotów, przechowywanych obecnie w pobliskim Muzeum Miasta Rimini, znajduje się ponad sto narzędzi chirurgicznych, który pozwoliły ustalić tożsamość właściciela domu. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że był nim lekarz wojskowy Eutyches.

Rimini za czasów rodu Malatesta
Już od XII wieku ród właścicieli ziemskich Malatesta pojawia się w ówczesnych kronikach, jako ten który zarządza rozległymi posiadłościami między Valle del Marecchia a wybrzeżem Rimini. Według dokumentów ród ten wywodzi się z Verucchio lub Pennabili. Jego członkowie byli obywatelami miasta już od początku XIII w.  Z różnych powodów zapisali się na stronicach historii i nie tylko. Dante w Boskiej Komedii wspomina o Mastinie Vecchio, panu Verucchio oraz o Gianciottim i Paolo, okrutnym mężu i kochanku Franceski, bohaterach V pieśni  Piekła.

 W XIII i XIV wieku signoria Malatesta była główną rodziną Rimini, jej władza szybko się umacniała,  a  we wszystkich pobliskich ośrodkach powstawały kolejne zamki i twierdze. Z tego okresu pochodzą takie zabytki, jak Palazzi Comunali, kościół San Giovanni Evangelista, zwany też Chiesa degli Agostiniani, wraz z cenną, gotycką dzwonnicą, licznymi XIV wiecznymi freskami wykonanymi przez artystów pochodzących z Rimini oraz część starej katedry Santa Colomba.  
Dom rodowy Malatestów został zbudowany już w XIII wieku. To, co po nim pozostało, wchodzi w skład majestatycznego Castello Sismondo, którego  budowę zlecił w XV w.

Sigismondo Pandolfo Malatesta.  Wielki projekt, w którym bezpośrednio uczestniczył Malatesta, zakładał postawienie budowli będącej jednocześnie zamkiem i obronną fortecą. My możemy podziwiać jedynie część z oryginalnej, majestatycznej i imponującej budowli z kwadratowymi wieżami i murami pochylonymi w dolnej części.

Sigismondo Pandolfo był głównym mecenasem miasta. To on wprowadził na dwór poetów, muzyków, literatów, artystów oraz wielu architektów i rzeźbiarzy, którzy pilnie pracowali,  by stworzyć symbole władzy, jakie na przestrzeni wieków nie straciły nic ze swojej siły wyrazu.  W dzisiejszych czasach wiele komnat pięknego zamku Malatestów wykorzystywanych jest do organizowania prestiżowych imprez kulturalnych i wystaw. Wydarzenia te przyciągają do miasta nie tylko pasjonatów sztuki i kultury, ale i turystów spędzających wakacje na wybrzeżu.

Począwszy od 1450 r. artyści i architekci na dworze w Rimini byli zatrudniani do realizacji kolejnego dużego projektu: Tempio Malatestiano. Na poprzedniej, sakralnej strukturze dedykowanej św. Franciszkowi i ozdobionej w XIV w. przez Giotta powstaje nowa budowla, okazała i monumentalna. Inspirację przy jej tworzeniu zaczerpnięto z architektury rzymskiej, która celebrowała człowieka i jego umysł w większym stopniu niż czyniły to ówczesne budowle gotyckie.

Leon Battista Alberti otrzymał za zadanie zaprojektowanie struktury zewnętrznej budynku, podczas gdy Matteo de Pasti i rzeźbiarz Agostino di Duccio wzięli na siebie trud wykończenia jego wnętrz. Dużą wartość artystyczną prezentują też fresk Piera Della Franceski i krzyż Giotta. Płaskorzeźby, rzeźby i medaliony wysławiają symbole władzy pogańskiej i świeckiej odwołując się do rzymskich bogów, egzotycznych obyczajów, znaków zodiaku i alegorii, które nie tyle pełniły funkcję sakralną, co służyły do uwiecznienia potężnej dynastii Malatestów.


Muzea i ośrodki współczesnej kultury w Rimini

Muzeum Miasta Rimini
Mieszczące się na via Tonini, sąsiadujące z Piazza Ferrari, powstało dzięki zaadoptowaniu dawnego klasztoru Ojców Jezuitów. Jest tam 36 sal wystawienniczych. Oprócz licznych znalezisk rzymskich, takich jak na przykład narzędzia pracy ocalałe z Domus del Chirurgo, znajduje się tam 800 dzieł podzielonych na okresy historyczne. Można podziwiać główne dzieła powstałe w XIV wieku w Rimini, takie jak freski, krzyże, tablice i poliptyki, a także inne dzieła posiadające ogromną wartość artystyczną, wykonane na dworze Malatestów. Wśród nich są tablice Belliniego i Ghirlandaia. XVII w. to czas twórczości Guida Cagnacciego oraz wielu innych artystów włoskich. Wystawa obejmuje kolejne wieki aż po wiek XX, który zamyka cały cykl.

Informacje można uzyskać:
Via L.Tonini, 1 – 47900 Rimini
Tel. +39  0541 21482 / 55141
musei@comune.rimini.it - www.museicomunalirimini.it

Museo degli Sguardi (Muzeum Spojrzeń)
jest to muzeum poświęcone początkom sztuki. Etnograficzna wędrówka od amerykańskich i afrykańskich plemion, przez dużą część kontynentu aż po niedawno odrestaurowane miejsca w Villa Alvarado, naprzeciwko Sanktuarium Beata Vergine delle Grazie, na wzgórzu Covignano, blisko Rimini.

Informacje można uzyskać:

Villa Alvarado, via delle Grazie 12
Covignano di Rimini - 47900 Rimini
Tel. +39 0541751224
musei@comune.rimini.it
www.museicomunalirimini.it
Dom – Muzeum Federica Felliniego
poświęcone wielkiemu reżyserowi pochodzącemu z Rimini. Ciekawa wystawa umieszczona jest w budynku gminy, dwa kroki od Łuku Augusta. Turyści przebywający na wakacjach w Rimini mogą na żywo obejrzeć kostiumy filmowe wykorzystane w filmie „Rzym”, oryginalne ulotki, rysunki i szkice artysty.
Natomiast, aby zapoznać się z miejscami uwiecznionymi w filmach Felliniego, można udać się na przyjemny spacer do Borgo San Giuliano, gdzie kolorowe domy, gospody i freski na ścianach nie utraciły pierwotnego uroku, jaki Fellini potrafił tak doskonale wyrazić w swoich filmach.

Informacje można uzyskać:
Via Nigra, 26
47900 Rimini (Italy)
Tel. 39 0541 50085 – Fax +39 0541 57378
fondazione@federicofellini.it - www.federicofellini.it